Historia szkoły
Szkoła z tradycjami
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących to placówka z długoletnimi tradycjami. Pierwszy dzwonek w tej szkole usłyszano 1 września 1945 roku i od tamtego momentu wiele razy przeobrażała się, zmieniała i unowocześniała.

Na początku było to Żeńskie Gimnazjum Rolnicze, następnie Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, Technikum Rolnicze, Technikum Hodowlane, a od 1970 roku Zespół Szkół Rolniczych. 1 września 2006 r. to kolejna ważna data w historii szkoły – zmieniła ona nazwę na Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących, a nowym patronem szkoły został marszałek Józef Piłsudski. Zaczęto kształcić w nowych zawodach: technik hotelarstwa, technik agrobiznesu, technik żywienia i gospodarstwa domowego. Nieco później – technik obsługi turystycznej. Dużym powodzeniem cieszą się do tej pory licea: klasy wojskowe i klasy mistrzostwa sportowego (biathlon i boks), a także branżowe szkoły w zawodach: kucharz oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Szkoła cały czas dostosowuje swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku i zainteresowań młodzieży. W 2020 r. zostało utworzone Centrum Edukacji Ekologicznej ARKA, które powstało dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Teren ZSAiO to prawie 100 hektarów ziemi. Obecnie w skład Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu wchodzą: budynek główny szkoły, warsztaty, Bursa nr 2, Dom Wczasów Dziecięcych, Centrum Edukacji Ekologicznej ARKA, dworek Kępińskich gospodarstwo, parkur, park. Szkoła przez ostatnich kilka lat jest sukcesywnie modernizowana. Dzięki projektom Modernizacja infrastruktury edukacyjnej wspierająca dostosowanie do lokalnego rynku pracy oraz Rozszerzenie oferty edukacyjnej w celu dostosowania do potrzeb lokalnego rynku pracy zostały wyremontowane pracownie zawodowe i zrealizowane staże dla uczniów. Dodatkowym atutem w szkole jest pracownia Biofeedbeack oraz zmodernizowana i doposażona sala biologii, która powstała dzięki dofinansowaniu z programu EFS – Uczę się dziś, żeby zarabiać jutro. Powstanie nowoczesnej Zielonej pracowni przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyczyniło się do poszerzenia bazy dydaktycznej w szkole.
W latach 2020-2021 szkoła zmieniła swój wygląd dzięki termomodernizacji trzech obiektów szkolnych oraz wymianie pokrycia dachowego głównego budynku. Można śmiało stwierdzić, że placówka, położona w tak pięknie usytuowanym terenie, zachwyca niejednego polskiego i zagranicznego gościa, a uczniom stwarza przyjemną i miłą atmosferę do nauki. Nowoczesne oblicze uzyskały także: sekretariat, gabinety dyrektorów, pomieszczenia administracyjne.
Szkoła cały czas zmienia swoje oblicze, unowocześniając i rozszerzając swoją bazę dydaktyczną po to, by sposób prowadzenia lekcji był atrakcyjny dla uczniów obecnych, jak i przyszłych, a także nauczycieli.
